ŞİRKET TARİHÇESİ

Dörtel; müşterilerinin başarısına katkı vermeyi temel faaliyet amacı sayan, yarım yüzyılı aşkın süredir aynı ticari isim altında ve gümrükleme hizmetlerinin her alanında profesyonel uzmanlığa dayalı bütünsel hizmet sunan, Türkiye’nin en köklü gümrükleme firmasıdır.
Dortel

Dortel

1960’lar: 1960 yılında bir adi ortaklık olarak İstanbul’da kurulan Dörtel Gümrük Servisi, başlangıçta az sayıda bir kadroyla, ticari maksatlı ithalat yapan bir müşteri grubuna hizmet verirken; kusursuz, güvenli ve hızlı hizmet sunmaktaki başarısı sebebiyle, 1965 yılından itibaren ülkemizin önde gelen gümrükleme hizmetleri ve dış ticaret danışmanlığı organizasyonu haline gelmiştir.

1970’ler: Sanayileşmenin ivme kazandığı 1970’lerden itibaren, müşterisi olan büyük sanayi kuruluşlarına daha etkin ve entegre hizmet sunabilmek amacıyla Kocaeli, Derince şubesini de faaliyete geçirerek, ülkemizin en etkin gümrükleme ve dış ticaret danışmanlığı şirketi haline gelen Dörtel; sadece bu alanda entegre ve kusursuz hizmet üretme hedefiyle öne çıkmış, piyasalarda profesyonel ve uzman bir kuruluş olarak tanınmıştır.

1980’ler: Ülkemize dışa açık ve liberal ekonomi politikalarını getiren 24 Ocak ekonomik kararlarıyla beraber; hızla büyüyen yerli ve uluslararası sanayici müşterilerimizin gereksindiği değişim ve yenilikler paralelinde; 1984 yılında şirketimizin organizasyon yapısı yenilenmiş ve aynı yıl kurumumuz Dörtel Gümrük Servisi Limited Şirketi unvanını alarak daha hızlı, yaygın ve kaliteli gümrük danışmanlığı hizmetleri sunmayı sürdürmüştür.

1990’lar: Doksanlı yıllarda, ülkemizde tanınmaya başlayan ISO 9000 serisi Kalite Güvence Sistemini yapısına adapte ederek, kendi Kalite Yönetim Sistemi’ni oluşturan Dörtel; kalite standartlarını, Alman orijinli RW TUV Kuruluşuna onaylatarak 1998 yılında ISO 9002 Belgesi almıştır.


Dortel
2000’ler: 2002 yılında Dörtel, Kalite Güvence Sistemi ISO 9001:2000 normları uyarınca geliştirilmiş ve kalite belgesini yenilemiştir. RW TUV Kuruluşu her yıl periyodik ara denetimlerle, Dörtel Kalite Güvence Sistemi’min yürürlüğünü tescil etmektedir. Ayrıca 2004 yılında "Dörtel Gümrük Müşavirliği Limited Şirketi" unvanına geçilmiştir. 2000’li yıllarda, gümrüklere çok yakın konumlarda irtibat ofislerinin faaliyete girmesiyle gümrük işlemlerinde operasyonel üstünlük sağlayan Dörtel, daha bütünsel ve etkin hizmet sunmak hedefiyle Gıda İthalatı, Dahilde İşleme ve Lojistik Destek Departmanlarını hizmete açmış; yaygınlaşan elektronik altyapının sağladığı olanaklarla kendi bilgisayar ağı üzerinden veri, bilgi, belge paylaşabildiği teknolojik altyapıya ulaşmıştır.


2010’lar ve sonrası: Otomasyon ve basitleştirilmiş gümrük prosedürleri, gümrük işlemlerindeki bürokratik takipçiliğin gereğini her geçen gün biraz daha azaltmaktadır. Bu gelişmeler gümrük müşavirliği mesleğinin danışmanlık, projelendirme (proaktif nitelikli çözüm ortaklığı) ve risk minimizasyonu gerçekleştirme gibi işlevlerini ön plana çıkarmaktadır. 1990’lı yıllardan itibaren mesleğin danışmanlık yönünü ‘fark yaratılacak değer’ olarak belirleyen ve bu konuya odaklanan Dörtel; gümrük otoritesi ile sıfır ihtilaf ortamının sürekli sağlanması anlayışının öncü kuruluşu olarak, 2015 yılından itibaren faaliyetlerini ‘Dörtel Gümrük Müşavirliği Anonim Şirketi’ unvanı altında sürdürmektedir.